U Srbiji su u proteklom periodu izmenjena dva ključna zakona koja regulišu imigracioni status stranaca u Republici Srbiji i to Zakon o strancima i Zakon o zapošljavanju stranaca. Izmene imaju za cilj da pojednostave i olakšaju postupak dobijanja privremenog boravka i radnih dozvola za strance uvodeći od 1. februara 2024. godine jedinstvenu dozvolu za rad koja omogućava podnošenje samo jednog zahteva za obe svrhe – za rad i boravak.
Kako izgleda zapošljavanje stranaca
Umesto tradicionalnih papirnih aplikacija, sada se zahtev za jedinstvenu dozvolu podnosi putem online portala, što znači da se kompletna dokumentacija šalje elektronskim putem, čime je omogućeno podnošenje zahteva i iz inostranstva.
Jedinstvena dozvola izdaje se na osnovu zapošljavanja, samozapošljavanja, za upućena lica i kretanje u okviru privrednog društva, za nezavisne profesionalce i za potrebe osposobljavanja i usavršavanja. Zahtev može podneti stranac lično ili poslodavac/ovlašćeno lice. Poslodavci u novom procesu imaju mogućnost podnošenja više zahteva za istu poziciju u okviru svoje sistematizacije.
Nakon odobrenja zahteva, jedinstvena radno-boravišna dozvola izdaje se kao biometrijski dokument i izdaje je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije i proces se skraćuje za 15 dana. Na ovaj način znatno je olakšano praćenje i identifikacija stranaca koji rade i borave u zemlji.
Nakon dobijanja jedinstvene dozvole, stranci sada imaju mogućnost da promene poslodavca ili rade kod više poslodavaca bez potrebe za ponovnim apliciranjem. Ova promena realizuje se putem elektronskog zahteva za promenu, a odluka o istom biće doneta u roku od 10 dana. Ova procedura omogućava stranim radnicima fleksibilnost u prilagođavanju svojih profesionalnih puteva u Srbiji.
Zašto su izmene bile neophodne
Porast broja stranih radnika u Srbiji, od 35.180 radnih dozvola izdatih 2022. godine na više od 51.000 u 2023., bio je motiv za ove zakonske promene. Cilj je bio unaprediti i ubrzati proces izdavanja radnih dozvola kako bi se omogućio efikasniji pristup tržištu rada. Podaci NSZ pokazuju da u Srbiji radi najviše državljana iz Kine, Rusije, Indije, Kube, Turske, zemalja iz regiona.
Ograničenja u zapošljavanju
Vlada Srbije zadržava pravo da, ukoliko proceni da ne postoji potreba za određenim zanimanjima, ne odobri izdavanje jedinstvenih dozvola za ta zanimanja. U praksi to znači da se i pri produžetku nekadašnjih radnih i boravišenih dozvola, a pri svakom novom apliciranju za jedinstvenu dozvolu mora pokrenuti test tržišta rada. Takođe, u slučaju poremećaja na tržištu rada, prateći migracionu politiku i aktuelno stanje na tržištu rada, Vlada može doneti odluku o ograničenju broja stranaca kojima će se izdati jedinstvene dozvole.
Kao i aplikacija za jedinstvenu dozvolu, test tržišta rada od sada se podnosi elektronski i rok za dobijanje rešenja je 4 dana. Ovaj pristup omogućava fleksibilnost i prilagodljivost u upravljanju stranim radnicima u skladu sa aktuelnim potrebama i uslovima na tržištu rada.
Kvota koja govori koliko stranaca u Srbiji može da se zaposli se utvrđuje na predlog ministarstva koje je nadležno za zapošljavanje uz prethodno mišljenje socijalno-ekonomskog saveta i organizacije nadležne za zapošljavanje.
Rad bez jedinstvene dozvole
Pravo na rad u Srbiji bez izdate jedinstvene dozvole može da ima stranac kome je odobren privremeni boravak ukoliko je neko od članova njegove uže porodice dobio stalno nastanjenje. On može da radi i bez dozvole, ukoliko ima vlasništvo nad nekom nepokretnošću, ukoliko je u pitanju humanitarni boravak u zemlji, ako studira ili je na međunarodnoj razmeni studenata, ili dolazi zbog potreba u vezi sa naučno istraživačkim radom. Stranci koji su osnivači, zastupnici ili članovi domaćeg privrednog društva moći će da rade bez radne dozvole pod uslovom da nisu zaposleni u tom pravnom licu i da njihov boravak u Srbiji traje najduže 90 dana u periodu od 180 dana (ili u skladu s periodom propisanim posebnim međunarodnim ugovorom).
Pravo na rad i boravak može se izdati na period do tri godine umesto dosadašnje jedne godine. Aplikacije za jedinstvenu dozvolu za zemlje sa kojim je Srbija u bezviznom režimu mogu se podneti elektronski pre dolaska stranca u Srbiju.
Šta se dešava u međuperiodu – Sve radne dozvole izdate pre 1. februara 2024. nastaviće da važe i posle 1. februara 2024. godine.
Novi postupak izdavanja jedinstvene radno-boravišne dozvole u Srbiji donosi brojne benefite kako stranim radnicima, tako i poslodavcima. Digitalizacija, biometrijske dozvole i pojednostavljene procedure čine ove promene ključnim koracima ka modernizaciji sistema zapošljavanja stranaca u zemlji. Strancu je na taj način olakšan pristup uslugama euprave.